Oturaklı Profesyonel Model

Yataklı Profesyonel Model

Ozon Nedir?

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan doğal bir kimyasal bileşiktir. Güneşin ultraviyole ışınlarını üst atmosfer de oksijen ile karşılaştırıldıklarında üç atomlu oksijene yani ozona dönüşür. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından bizi koruyan yer de ozon tabakasıdır. Ozon, havadan ağır olduğu için toprağa ve suya düşer. Fırtına, şimşek ya da yağmur sonrası hissettiğimiz taze bahar kokusu doğal ozonun bize hissettirdikleridir. Tıbbi anlamda ise %99.9 saflıktaki medikal oksijenden bir jeneratör vasıtası ile elde edilen ozon, gaz olarak kullanılmaktadır. Ozon, aktif bir oksijendir.

Niçin Ozon Sauna?

Birçok insanın buharı bir rahatlama aracı olarak görmesine rağmen, aslında çok güçlü sağlığı geliştirici etkileri vardır. Binlerce yıldır insanoğlu buhardan benzer şekillerde faydalanmıştır. Romalılar, Hintliler, Türkler ve Finlandiya kültürleri, buharın öne çıktığı ve dünyaya yayıldığı kültürlerdir.

İmmün sistemi güçlendirerek astım, bronşit ve kanser gibi hayatı ciddi şekilde tehdit eden hastalıkları tedavi eden, ayrıca vücut enerjisini arttıran, kilo kaybettiren, stresi azaltan, vücudu zehirlerden arındıran (detoks eden), deriyi temizleyen basit ve kolay bir seçenektir ozon sauna.

Ozon sauna, sıcak kabin içinde deri yolu ile vücuda oksijen verilme yöntemidir. Bu yöntemle hem sauna keyfi yaşayabilir hem de ozon tedavisi olabilirsiniz. Sıcaklığın etkisi ile açılan deri gözeneklerinden emilerek vücudun kan, lenf ve yağ dokusuna geçer. Lenfatik sistemi toksinlerinden arındırır, cildi temizler, kasları gevşetir, kan dolaşımını hızlandırır ve bakteri, virüs, mantarları öldürür.

Ozon Saunası ile vücudumuzda oluşan başlıca değişiklikler şunlardır;

Deri kan dolaşımını arttırarak cilt yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz görünüm oluşmasını sağlar.
Hücre ve dokulara giden Kan dolaşımını arttırır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Damarları temizler.
Kan ve lenf sistemini temizler.
Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlanır.
Bağışıklık sistemini arttırarak ve sıcağın etkisi ile mikropları öldürerek enfeksiyon hastalıklarında direnci arttırır.
Kaslarda biriken laktik asidi okside ederek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini arttırır.
Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir.

Hormon ve enzim üretimini normale döndürür.
Daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt sağlar.
Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir.
Depresyon ve anksiyeteyi ferahlatıcı etkisi vardır. Adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlar. Depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.
Daha ilk seansta gevşemiş ve rahatlamış olduğunuzu hissetmenizi sağlar. 10 seans sonra ise enerji seviyesindeki fark edilebilir artışı ve ne kadar berrak düşünebildiğini görebilir. Seansların aralıkları ne kadar yakın tutulursa o kadar çabuk sonuç alınması muhtemeldir.
Her seansda yaklaşık 400-650 kalori kaybederek ve yağ dokusu yıkımı sağlayarak sağlıklı zayıflama sağlar.

Ozon terapisi zayıflama ve selülit tedavisinde kullanılır mı?

30 dakikalık bir ozon sauna uygulamasında yaklaşık 600 kalori yakılır. Selülit tedavisinde ozon farklı mekanizmalarla etki gösterir. Cilt altında biriken yağ asitleriyle etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Selülitte önemli bir problem olan oksijen eksikliğini giderdiği, kan akımını o bölgede de artırdığı için yağ dokusunun metabolizmasını normale döndürdüğü ileri sürülür.

Ozon Saunanın Yararları;

Detoks Etki: Yaşayan insan bedeni içinde birçok kimyasal reaksiyonlar gelişir ve bazı toksin türünde vücuda zararlı maddeler oluşur. Bu maddeler normalde deriden ter, karaciğerden safra yoluyla barsaklardan ve idrar yoluyla böbreklerden atılır. Ozon saunada ısı ve nem yardımıyla bu maddeleri terle hızlı şekilde vücuttan uzaklaştırılır.

Dolaşımın hızlanması: Isı ve gazların etkisiyle kan dolaşımı hızlanır. Kalp damar sistemi zararsız bir egzersizden geçirilmiş olur. Artan kan dolaşımı tansiyon üzerine olumlu etkiler yaratırken tüm dokuların daha iyi oksijenlenmesi ve atıkların hızla uzaklaştırılmasına neden olur.

Zayıflama: Artan beden ısısı, dolaşımın hızlanması ve ozon oksijen gazlarının etkisiyle vücutta kalori yakılmasına yol açar. Bir seans ozon sauna 250 ila 500 kcal, harcanmasına neden olur. Yakılan kalori çıkılan ısı ve kişinin beden özelliklerine, yaşına göre değişmektedir.

Böbrek fonksiyonlarına destek: Normalde böbrek yoluyla uzun sürede atılması gereken bir çok toksik madde özellikle ağır metaller terleme yoluyla deriden kolaylıkla atılabilmektedir.

Vücut direncini arttırmak: Ozon ve oksijenin cilt yoluyla vücuda girmesi sonucu gelişen birçok biyolojik ve kimyasal reaksiyonlar sonucunda immun sistem modüle ve regüle olmaktadır. Bu sayede özellikle mikrobik kaynaklı bir çok hastalığa karşı direnç gelişmektedir.

Hormon sistemleri aktive olur: İnsan hayatında önemli rol oynayan çeşitli hormonal sistemler aktive olarak sağlıklı düzeylerde çalışması sağlanır. Zayıf çalışan hormonlar normal düzeylere gelirken insan bedeninin aşırılığa izin vermeyen kontrol sistemi sayesinde zararlı sonuçlar gelişmez.

Yorgunluğu giderir, zindelik verir: Özellikle adale dokusunda artan kan dolaşımı sayesinde yorgunluk hissi ve ağrıya neden olan laktik asit gibi maddelerin süratle uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede seans sonrası kısa bir dinlenmeden sonra çok daha rahatlamış ve zinde halde günlük yaşama devam edilir.

Ağrı giderici etkiler: Ağrıya neden olan temelde dokularda bazı zararlı toksinlerin birikmesi, çeşitli nedenlere bağlı ödemler, dolaşım bozuklukları ve yetersizlikleridir. Isı, nem ve ozon oksijen yardımıyla artan dolaşım, azalan ödem ve toksinlerin ortamdan uzaklaştırılması ağrı hissinin yok olmasını sağlar.

Mikroptan arınma: İnsan derisi vücudu dış ortamdan gelebilecek çeşitli mikroplara karşı korur. Fakat bir çok mantar, bakteri deriye nüfuz ederek çeşitli hastalıklara neden olur. Ozon ve oksijenin yardımıyla bu tür zararlı mikro organizmalara öldürülüp etkisiz hale getirilir. Bu sayede temiz, sağlıklı bir cilde sahip olunur.

Yaşlanma etkilerinin giderilmesi: Geçen yıllar ve çeşitli etkilerle cildimiz her geçen gün biraz daha yaşlanır. Zararlı ışınlar, toksik maddeler derinin hücrelerinin yaşlanmasına, kurumasına ve buruşmasına neden olur. Uygun nem ve ozon oksijenin yardımıyla deri hücreleri daha sağlıklı hale gelirler. Yeni hücreler gelişir. Üst yüzeyde bulunan ölü ve yaşlı hücreler dökülerek alttan genç, sağlıklı hücrelerin gelmesi sağlanır.

Sellülitleri giderir ve oluşumunu önler: Deri ve deri altındaki dokuların oksijenlenmesinin, dolaşımının azalmasının sonucu olarak sellülit oluşur. Hücrelerdeki atık maddelerin uzaklaştırılması, deri altı yağ dokusunun oksijenlenerek dolaşımının artması, yağların yakılması ve dokuların sağlıklı hale amaçlanır. Adeta oksijenle yıkanan dokular çok daha pürüzsüz, temiz ve sağlıklı hale gelir.

Stresi ve stresin etkilerini giderir: Sauna uygulaması esnasında solunum, dolaşım ve kalp damar sistemi çalışması hızlanır. Bu sistemler bir tür egzersiz yapmış olurlar. Aktive olan iç salgı sistemlerinin de etkisiyle strese neden olan hormonal mekanizmalar bu sayede düzene girer. Stres nedeniyle kasılan adale dokuları gevşer. Azalan dolaşım artarak stresin yarattığı rahatsız edici etkiler ortadan kalkar.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir: Ozon ve oksijen beyin dokusunun daha iyi beslenmesini, oksijenlenmesini sağlayarak zihin çalışmalarını destekleyici etki gösterir.

Ruhsal şikayetleri azaltır: Ozon ve oksijenin salgı sistemlerine olan etkileri ve beyin üzerine yararları nedeniyle uykusuzluk, depresyon gibi şikayetlerin giderilmesinde, ortaya çıkmasının engellenmesinde yararlıdır.

Ozon Sauna Kimlere Uygulanır?

Aslında ozon sauna yararlı etkilerini elde etmek isteyen herkese uygulanabilir. Herhangi bir hastalığı, sağlık sorunu olmasa da tüm dileyenlere sağlık düzeylerini yükseltmek ve daha zinde olunması amacıyla yararlıdır. Ozon oksijen tedavisinden yarar gören tüm hastalık tedavilerinde ozon sauna normal ozon tedavilerine ek olarak uygulanabilir. Genel olarak bu hastalıklar; Sedef, Akne, Egzama, Liken gibi cilt hastalıkları Ozon Saunadan yarar görürler.

Ozon Sauna Kimlere Uygulanmaz?

Ozon sauna uygulanmasının tavsiye edilmediği hastalıklar son derece sınırlıdır:
Favizm: Alyuvarlarında bir enzim eksikliği olan kişilerde
Aşırı alkol kullananlarda
Hipertroidi: Troid bezi aşırı çalışanlarda
İleri derecede kansızlık ve kanla ilgili rahatsızlığı olanlarda (hemofili, kanama, pıhtılaşma vb.)
Pankreatit: Kronik ve tekrarlayıcı pankreas bezi iltihapları olanlarda
Yeni gelişmiş kalp enfarktüsü ve kanamanın aktif olarak devam ettiği beyin felci gibi hastalıklarda
Ozona karşı alerjisi veya intoleransı olanlarda (Çok nadir görülen bir durumdur.)

Ozon sauna seansından önce ve sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Çok aç yada çok tok karnına seansa girilmemeli
Alkollü şekilde seansa girilmemeli
Seans öncesi bol sıvı tüketilmesi tavsiye edilir (su,soda,ayran gibi)
Seans sonrası min. 2 saat (mümkün ise gün sonuna kadar) duş alınmamalıdır.